środa, 7 listopada 2007

Blogowi porzuceni...

Projekt, który chciałam dziś przedstawić nie jest nowy, rzecz jasna „nowy” zależy od przyjętej perspektywy czasowej, ten prezentowany tutaj powstał na przełomie 2005/2006 czyli prawie dwa lata temu.

The Dumpster - o nim bowiem tu mowa – to interaktywna wizualizacja przedstawiająca części intymnego życia amerykańskich nastolatków – część dotyczącą ostatniego etapu chi związku, a więc bardziej lub mniej burzliwego „zerwania”, rozstania, porzucenia drugiej osoby. Termin „nastolatki” (teenagers), został użyty dość umownie, pojawiają się bowiem historie osób w wieku lat dwudziestu paru, trzydziestu lub więcej.

Projekt wymyślił Golan Levin i stowrzył przy współpracy z Jonathan'em Feinberg'em programistą komputerowym pracujący dla IBM oraz Kamalem Nigam specjalistą od technologii informacji, ich dystrybucji, podziału i pozyskiwania.


Twórcy projektu zgromadzili 20 tys. historii „zerwań” opisanych na blogach w 2005 roku. Połowa została napisana przez osoby w wielku między 13 a 19 lat, 70% stanowią historie opowiedziane/napisane przez kobiety. Jak zapewne wielu z was wie, wyszukiwanie informacji w Internecie nie jest w cale tak łatwe jak mogło by się wydawać. nie stworzono jak na razie doskonałego systemu wyszukiwania, pytanie czy kiedykolwiek takowy powstanie jest nadal otwarte. Autorzy nie roszczą sobie jednak prawa do stwierdzenia, iż prezentują tutaj wszystkie, jak mówią, „romantyczne rozstania” jakie miały miejsce w 2005 i zostały opisane w Sieci.

Ostatecznym efektem wyszukiwania było, wspomniane już, 20 tys. historii, których następnie każdą poddano szczegółowej analizie. Pytano więc o powody rozstania oraz o to czy autor był „porzucającym” czy „porzuconym”, w jakim stanie emocjonalnym znajdował/a się piszący/a: przygnębienie, smutek, depresja, ulga, radość etc. odpowiedzi na powyższe pytania tworzyły grupy historii, pod różnymi względami, podobnych.






Główną część „prezentacji” stanowi około 200, początkowo losowo wybranych, „bąbelkowych historii”. Są one niejako punktem wyjścia do dalszych prze- i po-szukiwań. Należy pamiętać, iż wszystko: kolor, wielkość, odległość, ma tu swoje znaczenie. Wielkość „kulki”/”bąbelka” informuje o długości historii, jaj kolor o „podobieństwie” do aktualnie aktywnego fragmentu” (im bardziej czerwona, tym bardziej podobna). Historie podobne wywołują się i przyciągają wzajemnie, odpychając oraz powodując zniknięcia „niepodobieństw”.

Pionowy pasek po lewej stronie jest zbiorem wszystkich dostępnych historii, małe okienko w lewym dolnym rogu to powiększenie aktualnie wybranego fragmentu z tego paska wraz z informacji o wskazanej historii: wiek, płeć oraz podobieństwo do „aktualnej historii aktywnej”. Pasek u dołu strony to przedstawienie poszczególnych historii na "linii czasu" od 1 stycznia do 31 grudnia 2005. Na obu paskach kolor zółty wskazuje "historie podobne", kolor niebieski zaś historie "niepodobne"

W analizie tego projektu Lev Manovich szczególnego znaczenia doszukuje się w możliwości podwójnej perspektywy: perspektywy grupy lub perspektywy jednostki. Według niego obie są tu obecne. Uważa, iż projekt ten można odwołać do takich gatunków jak portret czy dokument, on jednak wolałby nazwać to „społeczną bazą danych”, bazą pozwalającą na „poruszanie się pomiędzy intymnymi szczegółami z ludzkiego życia oraz społecznymi grupami”.

Brak komentarzy:

Sign my Guestbook from Bravenet.comGet your Free Guestbook from Bravenet.com